
Elon Musk avertizează că dezvoltarea accelerată a inteligenței artificiale ar putea duce la o criză energetică începând chiar cu mijlocul anului 2026, pe măsură ce cererea pentru centre de date devine uriașă.
Într-un interviu acordat marți, 20 mai, pentru CNBC, Elon Musk a declarat că evoluția AI este amenințată de trei limitări majore: lipsa cipurilor, deficitul de transformatoare și, cel mai grav, insuficiența capacităților de generare a energiei. Potrivit acestuia, pe măsură ce industria soluționează problemele legate de echipamente, următorul obstacol inevitabil va fi producția de electricitate.
„Pe măsură ce rezolvăm lipsa transformatoarelor, va apărea o problemă fundamentală legată de generarea de energie electrică,” a spus Elon Musk. „Bănuiala mea este că oamenii (n.r. companiile AI) vor începe să se lovească de provocări legate de producția de energie cam de la mijlocul anului viitor, poate spre finalul lui,” a adăugat fondatorul xAI.
Elon Musk și consumul uriaș de energie generat de AI
Pentru a face față cererii tot mai mari, Elon Musk a anunțat că startup-ul său de inteligență artificială, xAI, construiește un centru de date cu o capacitate de un gigawatt în apropiere de Memphis, Tennessee. Acest nivel de consum este comparabil cu producția unei centrale nucleare medii din Statele Unite, potrivit Departamentului Energiei.
xAI intenționează să alimenteze acest centru de date, numit Colossus, cu turbine pe gaz natural. Însă, potrivit unor organizații de mediu, compania a încălcat Legea Aerului Curat prin utilizarea acestor turbine fără tehnologii de reducere a emisiilor sau permise corespunzătoare pentru surse majore de poluare.
Declarațiile lui Elon Musk vin în contextul în care tot mai multe companii din tehnologie ridică semnale de alarmă legate de infrastructura energetică. Google, spre exemplu, a avertizat încă din februarie că rețeaua electrică americană se confruntă cu o criză de capacitate, pe fondul cursei tehnologice cu China pentru supremația în AI.
Caroline Golin, responsabil globală pentru dezvoltarea pieței de energie la Google, a recunoscut într-o conferință organizată de Institutul pentru Energie Nucleară că gigantul tech s-a văzut nevoit să ia în calcul energia nucleară după ce sursele regenerabile s-au dovedit insuficient de stabile. „Ne-am confruntat cu o realitate dură: nu aveam suficientă capacitate în sistem pentru a alimenta centrele noastre de date, nici pe termen scurt și, potențial, nici pe termen lung,” a spus Golin.
China accelerează, SUA rămâne în urmă
Elon Musk a remarcat și decalajul dintre SUA și China în ceea ce privește extinderea infrastructurii energetice. „Generarea de energie în China arată ca o rachetă care decolează spre orbită, în timp ce în SUA este plată,” a declarat CEO-ul Tesla și xAI.
În ciuda acestor îngrijorări, unii jucători din industrie susțin că estimările privind consumul nu reflectă întotdeauna realitatea. Joe Dominguez, CEO al Constellation Energy, cel mai mare operator de centrale nucleare din SUA, a avertizat recent că „încărcarea rețelei este supraestimată” și a cerut mai multă prudență.
Pe de altă parte, Dominion Energy, furnizor de energie electrică pentru cea mai mare piață de centre de date din lume, situată în nordul Virginiei, a transmis investitorilor că nu observă o încetinire a cererii din partea companiilor tech.



